Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Jezioro Czaple

Jezioro Czaple

Park w Sieciechowie

Park w Sieciechowie

Sieciechów - Parafia pw. św. Wawrzyńca

Budynek Urzędu Gminy (referaty)

Opactwo - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Jezioro Czaple

Jezioro Czaple

71 rocznica walk o przyczółki na odcinku Dęblin - Puławy

W dniu 03 sierpnia w Gminie Sieciechów odbyły się uroczystości upamiętniające 71 rocznicę walk I Armii Wojska Polskiego o przejęcie przyczółków na lewym brzegu Wisły na odcinku Dęblin - Puławy. W wyniku krwawych walk na początku sierpnia 1944 roku, żołnierze I Armii WP zdołali jedynie zdobyć na krótko niewielki przyczółek w rejonie wsi Głusiec, ponosząc olbrzymie straty. W walkach poległo 1300 żołnierzy.

Uroczystość odbyła się pod kopcem kaprala Michała Okurzałego w Zajezierzu, radiotelegrafisty z 1 Dywizji Tadeusza Kościuszki, który zginął bohaterską śmiercią 2 sierpnia 1944 roku wraz z innymi żołnierzami I Armii WP. Kopiec – jako symboliczna mogiła, został usypany przez żołnierzy z jednostek Garnizonu Dęblin w latach 70-tych ub. wieku.

Organizatorami obchodów były władze samorządowe Gminy Sieciechów, Koło Nr 17 przy WSOSP Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Dęblinie oraz 1 Batalion Drogowo-Mostowy w Dęblinie.

Wójt Gminy Sieciechów Pan Marian Zbigniew Czerski w swoim przemówieniu podkreślił, że jest szczęśliwy, że jako gospodarz może gościć tylu znamienitych gości. Podkreślił, że terem wokół kopca został uporządkowany ale to i tak mało, aby upamiętnić pamięć o ludziach, którzy odeszli oddając życie za Ojczyznę. Podziękował za wsparcie ludzi, którzy go inspirowali do przywrócenia właściwego wyglądu pomnika jak i jego otoczenia. Jako drugi głos zabrał ppłk Janusz Zajdzik, podziękował inicjatorom spotkania : przedstawicielom Koła Nr 17 przy WSOSP Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Dęblinie. Powiedział, że najważniejsi w tym dniu są kombatanci. Następnie przedstawił wydarzenia z 1944 roku i opis walk o przyczółki pod Dęblinem i Puławami. Swoją obecnością zaszczycił organizatorów kmdr. prof.dr hab. Józef Czerwiński, który jako żołnierz 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki brał udział w forsowaniu Wisły i walkach w tym rejonie. Udział w obchodach był okazją do wspomnień dla pana Komandora. Zabierając głos przypomniał wszystkim jak przebiegało forsowanie Wisły i jak duży wysiłek włożyli żołnierze podczas tej przeprawy ponosząc olbrzymie straty w ludziach i sprzęcie.

Modlitwę ks. Piotra Skargi odmówił ks. kan. Piotr Firlej proboszcz parafii Zajezierze. Kolejną częścią uroczystości było nadanie odznaczeń przybyłym kombatantom. Złotą odznaką „Za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego" został również odznaczony Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej W Zajezierzu. Dla upamiętnienia czynu zbrojnego żołnierzy I Armii Wojska Polskiego walczących o przyczółki nad Wisłą pod Dęblinem i Puławami w 1944 roku, kpt. Krzysztof Pokorski odczytał Apel Poległych, następnie kompania reprezentacyjna z 1 Batalionu drogowo-Mostowego w Dęblinie oddała salwę honorową, po czym uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i wiązanki oddając cześć poległym w walkach w tym rejonie. Uroczystość zakończyła się wiązanką pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Jesienne róże" z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie.