Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Jezioro Czaple

Jezioro Czaple

Park w Sieciechowie

Park w Sieciechowie

Sieciechów - Parafia pw. św. Wawrzyńca

Budynek Urzędu Gminy (referaty)

Opactwo - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Jezioro Czaple

Jezioro Czaple

MAJOWE ŚWIĘTA

Maj - najpiękniejszy miesiąc w roku - to dla Polaków nie tylko symbol wiosny. Pierwszego dnia miesiąca obchodzimy Święto Pracy, drugiego - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, a trzeciego - Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Święto Pracy - jego patronem jest św. Józef
Międzynarodowe Święto Pracy budzi obecnie w naszej społeczności mieszane uczucia. Przez lata kojarzone z komunistycznym systemem, aczkolwiek nie jest jego własnością. Po raz pierwszy Święto Pracy obchodzono w roku 1890, a uchwaliła je w roku 1889 II Międzynarodówka reagując w ten sposób na strajk robotniczy w USA w roku 1886. Strajk ten został krwawo stłumiony. W PRL 1 maja był jednym z ważniejszych świąt państwowych, udział w manifestacjach był niemal przymusowy. W III RP podejmowano wielokrotnie próby jego marginalizacji. Manifestacje partii lewicowych i organizacji robotniczych nadal się odbywają, choć nie są już tak liczne. Dzień ten jest świętem ludzi pracy w całej Europie.

Dzień Flagi - Biało - Czerwona
Za symbol narodowy została uznana dopiero oficjalnie w roku 1919, wtedy też godłem został orzeł z koroną na tarczy czerwonej. W roku 1945 korona stała się atrybutem niepoprawnym politycznie i powróciła ponownie dopiero w roku 1990. Można się zetknąć z flagą biało - czerwoną z godłem umieszczonym na białej części. Flaga taka jest przeznaczona do eksponowania poza granicami kraju - placówki dyplomatyczne, przejścia graniczne, porty lotnicze, statki, itp. Od roku 2004 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Znowelizowana ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej zawiera zapis, że flaga narodowa może być używana przez każdego obywatela, bez żadnych ograniczeń. Pod jednym wszakże warunkiem - trzeba otaczać ją czcią i szacunkiem. Wcześniej, zgodnie z ustawą z 1980 roku flagę można było eksponować tylko podczas świąt państwowych, wywieszanie w innych warunkach było karane. Obecnie flagę biało-czerwoną można wywieszać przez cały czas na terenach prywatnych posesji, manifestując tym samym swój patriotyzm.

Konstytucja 3-go Maja - najnowocześniejsza w Europie.
3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą konstytucję w Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Po odzyskaniu niepodległości w roku 1918, rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja została uznana uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919r za święto narodowe. Obchodzono je do roku 1946 kiedy to władze PRL zabroniły publicznych obchodów tego święta. Oficjalnie zostało zniesione w roku 1951. Ponownie obchody święta Konstytucji 3-go Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r.

Świętować — nie świętować
Zdecydowanie świętować. Każde z przytoczonych świąt ma swoją historię i powagę. W te dni każdy Polak winien oddać cześć i szacunek ludziom pracy, fladze narodowej i Konstytucji 3-go Maja. Wyrazem tego będzie na pewno wywieszanie flagi narodowej na wszystkich budynkach urzędowych i prywatnych. Taki gest jest też wyrazem jedności narodu polskiego , patriotyzmu i przywiązania do wartości narodowo - historycznych.

Opracował: Kazimierz Mastalerz.

Przewodnicząacy Rady Gminy
/-/ Kazimierz Mastalerz