Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Jezioro Czaple

Jezioro Czaple

Park w Sieciechowie

Park w Sieciechowie

Sieciechów - Parafia pw. św. Wawrzyńca

Budynek Urzędu Gminy (referaty)

Opactwo - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Jezioro Czaple

Jezioro Czaple

Pieśni pielgrzymów w Opactwie

Mazowsze w Koronie. Muzyczne wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej

Opactwo, kościół pw. Wniebowzięcia NMP (klasztorny)
niedziela, 17 czerwca 2018 roku, godz. 17.00

Tegoroczny piętnasty już sezon cyklu Mazowsze w Koronie, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i partnerów z Mazowsza, związany jest z obchodami jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Piąty koncert w ramach cyklu odbędzie się 17 czerwca o godz. 17:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opactwie. Wystąpi m.in. zespół Ars Nova, który zagra na historycznych instrumentach, takich jak pomort, krumhorn czy viola da gamba.

Kto choć raz był pielgrzymem wie doskonale, jak ważna jest w wędrówce pieśń na ustach. Dzięki niej każdy krok, mimo zmęczenia, wydaje się łatwiejszy. Wiedziano o tym od dawna. Kolejny koncert Mazowsza w Koronie będzie poświęcony średniowiecznym i późniejszym pieśniom pielgrzymów, zdążających do sanktuariów na terenie całej Europy.

17 czerwca o godz. 17:00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opactwie zagrają i zaśpiewają Chór Animato z Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Łazach pod batutą Olivii Kaczyńskiej oraz Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova. Wykonawcy zaproszą słuchaczy do wspólnej muzycznej wędrówki przez polskie sanktuaria, do których od dawna udawały się i udają nadal rzesze pielgrzymów: Częstochowa, Studzianna, Gidel czy Wielka Wola. Na szlaku pojawi się też Trzebnica, do której pielgrzymi przybywali, by oddać hołd św. Jadwidze, patronce Śląska. Nie zabraknie również pieśni rozbrzmiewających niegdyś na słynnej Camino – drodze do Santiago de Compostella. Artyści wykonają także pieśni, które, obok kazań, znalazły się w księdze El Libre Vermell w klasztorze Montserrat.

Publiczność będzie miała okazję usłyszeć ten wyjątkowy repertuar w wykonaniu muzyków specjalizujących się w grze na historycznych instrumentach, takich jak: skrzypce renesansowe, fidel, viola da gamba, pomort czy krumhorn. Szczególne historyczne instrumentarium da wyobrażenie o tym, jak ta intrygująca muzyka mogła brzmieć w przeszłości. Pozwoli też lepiej zrozumieć ją współczesnym odbiorcom i przekonać ich, że muzyka dawna może być nam wyjątkowo bliska.

Program tegorocznej edycji Mazowsza w Koronie wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Patriotyczne akcenty obecne były w festiwalu Mazowsze w Koronie od początku jego istnienia. Pierwsza edycja projektu upamiętniała 475. rocznicę inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony Królestwa Polskiego. Nie mogło ich zabraknąć w jubileuszowym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas czternastu dotychczasowych edycji cyklu Mazowiecki Instytut Kultury, wraz z lokalnym  współorganizatorami wydarzeń, przygotował 153. koncerty symfoniczne i kameralne, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

Współorganizatorami koncertu w Opactwie są Powiat Kozienicki i Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Opactwie

Szczegółowe informacje na: www.mazowszewkoronie.pl oraz facebook.com/mazowszewkoronie